TEST 2014- Snowscoot ASP versus múj stavěný snowscoot ZF
autor: Zdenek
foto : Leona
SKI areál Kopřivná 7 - 9.3 2014
Svah: mírný ,1350m délka,180m převýšení , teplota +13stC , sníh technický
Půjčovné ASP v půjčovně 200kč na celý den
Konečně se mi podařilo porovnat a vyzkoušet v jednom dni (a dokonce i hodině) tovární snowscoot ASP u nás asi nejdostupnější (13590- 14990kč) a nejběžnější snowscoot (dále jen SS) proti mnou postavenému stroji (2200kč) ,který pro jednoduchost budu nazývat ZF - To jsou moje iniciály
.
Test probíhal ve 3dnech : pátek rozjezd na ZF po měsíční nečinosti, sobota: SS v půjčovně jsou rozpůjčované takže celých 6hod zas ZF ale aspoň v konfrontaci proti 2x ASP a 1X FORT. Z našeho vzájemného soupeření však nejde vyvozovat žádné výsledky. Neděle: ASP z půjčovny a občas přeskočit na můj ZF pro opravdu přesné srovnání několikrát za den , protože sníh se v teple které panovalo měnil každých 10minut.
Začnu tím co je nejvíc vidět -což jsou rozměry. Ne že bych tady uváděl přesné rozměry, na měření se mi nechtělo plýtvat časem a ostatně rozměry mého SS jsou v některém z předchozích článků.
na první pohled je ZF menší než ASP při bližším pohledu zjistíme , že hlavně kvůli kratší přední lyži (cca o 12cm) zbytek (cca7 cm) způsobil kratší rám, prostě stavba podle fotek na internetu není jako podle výkresu. Rozdíl velikostí SS v jízdě poznáme. Delší ASP je stabilnější a nemá sklon k přetáčivosti , naproti tomu ZF dokáže být obratnější a citlivější na ovládání. Jednoznačně však ASP je na ovládání "blbuvzdornější" a i naprostý začátečník za 2-3 hoďky tak nějak jezdí.
přeprava na sedačce je u ZF o něco jednodužší než u ASP díky tenším trubkám rámu se lépe drží a přechytává než se usadíte.
na pomě jsou oba SS uplně v pohodě
na kotvě jsem to zatím nezkoušel nemůžu hodnotit
Dalším aspektem který stojí za zmínku je váha :
ZF 10,8kg materiál nerez
ASP 9,8 kg rám AL- údaj z webu , 11,8 rám CrMo, já jezdil na hliníkovém pokud se nepletu
FORT zkoušel jsem ho potěžkat a připadl mi lehčí jako ZF , materiál hliník a měl několik prasklin -(tento stroj taky nebyl z půjčovny) není divu majitel byl macek tak 120kg a docela se s tím nemazal- jezdili jsme na stejné úrovni
viditelně menší ZF
to je mimo jiné výhoda na lanovce
za povšimnutí stojí také to , že v půjčovně nenamontovali popruh pro nohy , prý kvůli bezpečnosti začátečníků. Mně osobně to vadilo a byl jsem nervózní protože mi párkrát sklouzla noha z SS.
Pochválit u ZF musím širší řidítka než má ASP
i kdybych si jednou koupil origo SS ihned bych dal širší
čemu se naopak nevyhnu , bude výměna přední lyže u ZF za širší a delší, což společně s posunem nohou o 5cm vpřed odstraní přetáčivost (během testování bylo odzkoušeno postavení víc vepředu)
ZF jsem vybavil šňůrou a popruhem na zápěstí - dobrá věc která už zabránila po pádu SS pokračovat v jízdě po sjezdovce beze mne, to je další z prvků který pomáhá .
ZF je výborný v utažených zatáčkách, čím více sněhu tím více zábavy a jednodužší ovládání
co naopak neumí je ledová plotna, jde sice řídit ale stále je to na hranici pádu
ASP jsem neměl možnost na ledovici testovat ale předpokládám že to taky nebude žádná velká legrace
ASP je perfektně stabilní i v mírných obloucích a vysoké rychlosti , umí i ostré oblouky ,ale vzhledem k tomu ,že na tomto stroji nebyl popruh pro nohy na který jsem zvyklý, tolik jsem si netroufal.
Verdikt:
1. pro toho kdo má 15 tisíc nazbyt - neváhej a kup si originál nový
2. kdo hodlá investovat 5-8 tisíc ať koupí ojetý tovární SS
3. kdo je šikovný a má aspoň trochu vybavenou dílnu ať si snowscoot zkusí udělat, ten můj mi ostudu nedělá, funguje na jedničku, a stál jen zlomek ceny továrního SS
4. přesto bych nekupoval podomácku stavěný SS rozdíl v ceně mezi ojetým továrním nevyváží případné laborování při dodělávkách nefunkčního , nebo špatně funkčního SS
Náhledy fotografií ze složky SNOWSCOOT